Tarihçe

ÖSAK İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1985 yılında kurulmuştur.

Şirket yönetimi, inşaat sektörünün her dalında faaliyet göstermek yerine, kendi uzmanlık alanları olan karayolu alt ve üst yapısı yapımı alanında çalışmayı kararlaştırmıştır.

ÖSAK A.Ş. kuruluşundan bu yana 150 km si bölünmüş olmak üzere 208 km bitümlü sıcak karışım kaplamalı, 23,5 km. de sathi kaplamalı yol yapımını tamamlamıştır.

1992 yılında ihale edilmiş olan Erbaa-Reşadiye Devlet Yolu Yapımı işi ödenek yetersizliği yüzünden halen devam ediyor olarak görünse de, bu iş 2009 yılında bölünmüş yollar kapsamına alınmış, toplam olarak %390 keşif artışı yapılmış ve ödenek desteği ile bu işte sadece 2010 yılı içinde rekor derecede iş üretilmiş olup, 2010 yılı rakamları özetle şu şekildedir:

  • 2009 yılı sonu ve 2010 yılı başında toplam 15 milyon TL tutarında makine parkı yatırımı yapılmıştır.
  • 450 ton/saat kapasiteli “TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ASFALT PLENTİ” satın alınmış ve faaliyete geçirilmiştir.
  • Günde tek vardiyada 1.000 m3 beton, 40.000 m3 toprak kazısı, 5.000 ton alt temel, 5.000 ton temel, 5.000 ton bitümlü sıcak karışım yapımı eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilmiştir.
  • Yıl boyunca toplam 105 milyon TL tutarında iş gerçekleştirilmiştir.

ÖSAK A.Ş. Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneğinin kurucu üyelerinden olup, şirket Yönetim Kurulu Başkanı, ASMÜD'ün Yönetim Kurulu Başkan Vekili'dir. Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda ASMÜD'ü temsilen, Brüksel merkezli Avrupa Asfalt Üstyapı Birliği'nde (EAPA) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenmiştir.

Şirket, 2003 yılında BMA Sanayi Ürünleri Ticaret A.Ş., 2009 yılında ODAK Asfalt A.Ş. ve 2011 yılında Odak Kompozit Teknolojileri A.Ş. firmalarını iştirak olarak kurmuştur.

Kompakt yapısı ile hızlı karar alıp, gerçekleştirebilen ve maliyetlerini optimize edebilen ÖSAK A.Ş. 28 yıllık tecrübesini ürettiği işlere yansıtmış ve karayolu yapımında sektöründe bir marka haline gelmiştir.

ÖSAK A.Ş. İnşaat ve Taahhüt hizmetlerinde, müşteri şartnamelerine, yasa, mevzuat, yönetmelikler ve standartlara uyarak alt yapı ile üst yapı imalatlarını, kalite anlayışından ödün vermeden , ileri teknolojileri kullanarak, en hızlı ve en ekonomik şekilde teslim ederek, dayanıklılıklarını ekonomik ömürleri boyunca koruyacaklarını garanti ederek, müşteri memnuniyetini sürekli arttırır. Nitelikli işler yaparak, yarattığı istihdamın yanı sıra, ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunur.

ÖSAK A.Ş. inşaat sektöründe, “kaliteli hizmet” denildiğinde ilk akla gelen, inşaat alanında dünyadaki en son gelişmeleri ve teknolojileri takip eden ve mümkün olduğunca bu teknolojileri kullanan, ulusal ve uluslararası mesleki organizasyonlarda aktif görev alan, ülkesinde ve dünyada en iyiler arasına girmiş, yaptığı işlerle marka olmayı başarmış bir firmadır.